Neznáte ho?

přidáno 01.05.2009 do kategorie ostatní s tagy neznámé, rarita a zahraniční

Zařazování snímků do Galerie autobusů bývá nezřídka velmi zdlouhavá a piplavá práce. Samozřejmě každý nový typ (nového výrobce) zařazujeme raději než vozidla, k nimž je zveřejněno již mnoho fotek. Na druhou stranu tito „nováčci“ obvykle stojí hodně úsilí, než člověk dohledá, co přesně za typ fotograf zachytil. Celý proces navíc často komplikuje fakt, že výrobci sami mají ve značení jednotlivých typů (lidově řečeno) guláš. V ještě horším případě název typu ani nemusí existovat. Přestože se toto úsilí většinou daří dovádět do zdárného konce, máme v zásobě již několik desítek fotografií neidentifikovaných autobusů. V tomto článku vám představíme deset z nich. Pokud budete náhodou schopni alespoň některý z nich identifikovat, oceníme, když nám své náměty napíšete do diskuze pod článkem nebo na e-mail

Všechno je jinak: Pan Zdeněk Vyskočil správně poznal v tomto voze autobus na podvozku GAZ 53. Nakonec však ještě jedna změna: Podvozek GAZ 53 sice sedí, ale jde o autobus KaVZ 3270.

Prvním ze „záhadných“ strojů je (asi) autobusová nástavba na nákladním podvozku ruského výrobce ZiL. Pravděpodobně půjde o podvozek řady 13× (130?), ale nic přesnějšího se bohužel zjistit nepodařilo. Vozidlo tohoto typu se poměrně hojně vyskytuje v bývalých státech Sovětského svazu (Ukrajina, Bělorusko…), kde často jezdí ve funkci oblíbené maršutky (linka jezdící po víceméně pravidelné trase v nepravidelných interval — obvykle vyjíždí po naplnění vozu.)

V tomto autobusu nakonec carnero odhalil vozidlo Marcopolo Andare Class. Díky!

Podvozek Volvo karosovaný španělsko-portugalsko-brazilskou firmou Marcopolo není žádná velká vzácnost. Ovšem tento stroj je velmi unikátní. Podle dostupných informací jde o jedno ze speciálních vozidel, která zajišťovala dopravu na letních olympijských hrách v řeckých Aténách. Po skončení LOH se tyto stroje rozprodávaly za symbolický peníz, protože šlo o zájezdové vozy s převody na ježdění po městě. Jeden z těchto autobusů se chvíli objevil u nás (na lince z Rumburka do Prahy), ale kvůli výše uvedenému jej majitel stáhl a posléze odprodal dál. Jak se vozidlo jmenuje, se zjistit nepodařilo. Stejně jako proč nese mimo jiné i označení řecké karosářské firmy Saracakis.

Tento stroj pojmenoval skoro přesně rvalik: Jde o Sanos S 415 .

První z vozidel, o kterých nevíme zhola nic, je tento autobus, jenž se objevil v severočeském Liberci při letošním mistrovství světa v klasickém lyžování. Jediné vodítko je fakt, že přijel z Rakouska.

Čirou náhodou jsem nakonec sám objevil, že toto vozidlo je Alexander Royale.

V britském Huddersfieldu, na odstavné ploše dopravce First Group, zachytil jeden z našich fotografů tento (klasický britský) patrový autobus. Bohužel v Británii působí mnoho různých karosářů, a který z nich má na svědomí toto vozidlo — a jak se vozidlo jmenuje —, to se nám zatím zjistit nepodařilo.

Stejné město, stejné místo, stejný dopravce a stejný problém jako v předchozím případě. Pouze vozidlo je jiné (byť opět patrové) a zřejmě o něco starší.

Z deštivé Británie se dalším snímkem přesouváme na slunnou španělskou Menorcu. Tam můžete potkat tuto na podvozku Renault postavenou karosérii výrobce Ugarte. Typové jméno nám však je (zatím) utajeno.

Opět pomohla náhoda. Tento autobus jsem indentifikoval pod názvem Sora Calliope

Tato futuristicky působící nástavba na podvozku Mercedes-Benz se pohybuje v okolí italského Milána. Nevíte náhodou, kdo ji vyrábí a jak ji pojmenoval?

Odhaleno: VDL Berkhof Duvedec vznikl spoluprací několika výrobců a typové jméno v principu ani neexistuje (Duvedec je jméno tvůrce designu karoserie). Díky carnerovi za vypátrání!

Ze všech deseti zde zveřejněných vozidel toho nejvíce víme o tomto voze. S velkou pravděpodobností jde o jednu ze starších verzí vozidla Ambassador výrobce VDL Berkhof. Pokud je tomu ovšem skutečně tak, pak nám v názvu tohoto vozidla ještě schází číselné označení.

Díky rvalikovi, který v tomto stroji odhalil autobus Caetano Enigma

Zájezdový autobus, jenž zachytil jeden z našich předních fotografů ve francouzské Paříži, nemá bohužel žádná viditelná označení výrobce ani typu. Podobnou masku též nikdo z lidí, co dosud fotografii spatřili, neviděl, takže jediným nejistým vodítkem zbývá fakt, že autobus zřejmě patří italskému dopravci.

Na závěr jedna perlička: Autobus automobilky Dodge ze Spojených států amerických byl zachycen až ve velmi vzdálené Bolívii. Z fotografie je jasně vidět, že vozidlo nepatří k nejmladším, a tak dohledání jeho typového označení asi nebude vůbec jednoduché.


Komentáře

 
carnero
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v sobotu 02. května 2009 v 10:39

Marcopolo: Co jsem našel tak patří do typové řady Andare Class, která nemá bližší určení konkrétního typu a zahrnuje všechny tomuhle podobné autobusy Marcopola. Saracakis je uvedený protože to montoval dohromady nebo vyráběl v licenci Marcopola.


carnero
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v sobotu 02. května 2009 v 10:57

Berkhof: Tady to bude složitější, protože to není Ambassador ale tak trochu bezejmenný typ. Obecně se pojmenovává VDL Berkhof Duvedec. Jenže Volvo vyrobilo podvozek, Berkhof (bezejmennou) kastli a design kastle je od Duvedec (Dutch Vehicle Design Company) speciálně pro Rotterdam.


ELfkaM
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v sobotu 09. května 2009 v 02:31
kontakt elfkam[@:zavináč]elfkam[.:tečka]net    prezentace http://postrehy.havlas.eu

První ze dvou Huddersfieldských doubledeckerů je Alexander Royale na podvozku Volvo Olympian (není nad náhodu ;-).


rvalik
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v pondělí 08. června 2009 v 15:48

růžový autobus je podle mne Caetano Enigma; autobus z Rakouska je podle mne Sanos S315 (číselné označení se může trochu lišit v Polsku jezdí pod tímto typem identické busy, ale s bouchacími dveřmi); mimochodem ta fotka Berkhofa z Amasterdamu je moje, odkud ji máte?


rvalik
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v pondělí 08. června 2009 v 20:55

omlouvám se, přehlédl jsem, že to patří ke galerii autobusů


Nový komentář

 
Gravatar - náhled
« nick
« osobní web
« kontakt
« gravatar
zapamatovat osobní údaje
« nevyplňujte, pokud jste člověk!
« příspěvek

než komentář uložíte:
» pokud už komentujete, pište slušně, česky, cesky, slovensky nebo anglicky
» do formuláře vkládejte jen osobní weby, weblogy a portfolia; firemní a výdělečné weby budou odstraněny
» odesláním komentáře souhlasíte s tím, že váš komentář může být smazán (z jakéhokoliv důvodu)


Menu