Čínské autobusy v Česku (?)

přidáno 14.03.2009 do kategorie reportáže s tagy yutong, zk6120he a čína

Český trh se pokouší dobýt první čínská automobilka. A není to žádný pozvolný vstup, neboť společnost s cizokrajným, ale dobře čitelným názvem Yutong by ráda na našich silnicích viděla své autobusy. Při slovním spojení „čínská vozidla“ se možná mnohým vybavila slova jako levné, nekvalitní a okopírované. Je tomu ale skutečně tak? Na pozvání českého zastoupení Yutongu jsme se kolegou byli podívat na nový meziměstský/zá­jezdový autobus tohoto výrobce a oveřili si, že ne všechno čínské musí být nutně špatné.

Yutong není žádnou malou automobilkou. Mimo bohaté produkce pro domácí trh (Yutongy mimo jiné vozily olympioniky v Pekingu) vyváží také nemalé množství autobusů třeba do Ruska. Našince by možná mohlo zajímat, že více než desítka těchto vozidel jezdí také na sousedním Slovensku. Koneckonců ze slovenského SAD Prievidza přijel též předváděcí kus. Už na první pohled mile překvapil. Narozdíl od předchozích verzí, jež až nápadně připomínaly MAN Lion's Regio, byl nový Yutong ZK6120HE (možná by se hodil i lepší obchodní název typu) po faceliftu, který mu dal vlastní tvář. S okopírováním to tedy není nijak žhavé, i když škarohlídi by jistě společné rysy s jinými vozy našli. Jenže, upřímně řečeno, trochu kopíruje každý výrobce. Nakonec není třeba vynalézat kolo, jak praví okřídelné úsloví.

Dobrá cena je u čínského výrobce samozřejmě zaručena (byť konkrétní čísla ještě nejsou k dispozici), takže zbývá otázka, jak je to s tou kvalitou. Autobus celkově vypadal řekněme průměrně. Kvality prvotřídních zájezdových Neoplanů samozřejmě nedosahoval, ale třeba už v české konkurenci se asi neztratí. Některé věci jsme mohli ocenit — například všude bylo hodně místa na nohy, sedačky byly velmi pohodlné (to sice může zkazit dopravce špatnou objednávkou, ale šlo o normální linkový stroj, žádný předváděcí „vymazlený“ kus), a přestože šlo o autobus s „vysokou podlahou“, schody byly příjemně nízké a dost prostorné. A naopak by se našly i věci ke kritice — lacině působící imitace dřeva na volantu (proboha proč), poněkud nešťastné řešení zábradlí u druhých dveří (když se člověk v poslední sedačce před dveřmi opřel, přimáčkl držícímu se spolucestujícímu ruku) nebo třeba příliš světlá horní část interiéru, kde už i na relativně novém stroji bylo znát pár šmouh. Nicméně rozhodně nic zásadního. Zásadní ovšem je, že slovenský řidič, který autobus přivezl, si Yutongy pochvaloval.

Lze tedy očekávat, že se čínské autobusy na českých silnicích objeví. Pokud ovšem budou za dobrou cenu a v alespoň stejné kvalitě, jako předváděný kus ze Slovenska, bude to jev pozitivní. Když nic jiného, tak kultura cestování tím rozhodně naroste, neboť za slušnou cenu jimi půjde nahradit zastaralé stroje.

Fotografie představovaného vozu najdete na Galerii autobusů — první série snímků, druhá série snímků.


Komentáře

 
popelka
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v pondělí 16. března 2009 v 12:56

Proboha, budeme tu ještě někdy něco vyrábět, nebo se všechno bude dovážet? Té krizi se opravdu nelze divit. To není normální'


carnero
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v pondělí 16. března 2009 v 12:57

Reakce na popelka @ 16.03.2009:

S dovozem je to stejné jako s krizí. Kdo to nezná, ten takové blbosti věří :) Pro představu se v České republice vyrábí autobusy Tedom, Sor, Iveco; výzbroje trolejbusů pro vozy Iveco a Solaris; připravují se vodíkové zástavby pro Iveco; vyrábí se u nás tramvaje Škoda a Inekon. Jak vidíš, vlastní produkce České republiky je na úrovní a nijak se dovozem nenechává zahanbit ani utlačit ;)


ELfkaM
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v pondělí 16. března 2009 v 13:02
kontakt elfkam[@:zavináč]elfkam[.:tečka]net    prezentace http://postrehy.havlas.eu

Dotaženo ad absurdum, pro naši ekonomiku je lepší, když vyrobené autobusy vyvezeme a u nás budeme jezdit v levnějších zahraničních :o).


Kuba
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v pondělí 16. března 2009 v 18:23

A já bych jen dodal, že Yutong nikoho nekopíruje – on totiž se skupinou Neoman (MAN – Neoplan) při vývoji spolupracuje.


Juraj
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v pondělí 03. října 2011 v 14:02
kontakt juraj[@:zavináč]seznam[.:tečka]cz    

Hruuuza – kvalitu nahrazuje levnej shit z dovozu.. doufam, ze se nase karosy udrzej jeste hodne dlouho!!

http://www.mhdp.cz/


Nový komentář

 
Gravatar - náhled
« nick
« osobní web
« kontakt
« gravatar
zapamatovat osobní údaje
« nevyplňujte, pokud jste člověk!
« příspěvek

než komentář uložíte:
» pokud už komentujete, pište slušně, česky, cesky, slovensky nebo anglicky
» do formuláře vkládejte jen osobní weby, weblogy a portfolia; firemní a výdělečné weby budou odstraněny
» odesláním komentáře souhlasíte s tím, že váš komentář může být smazán (z jakéhokoliv důvodu)


Menu