CNG flotila

přidáno 02.01.2011 do kategorie z provozu s tagy cng, ekobus a česká lípa

Bylo takhle 23. prosince a já měl v České Lípě asi dvě hodinky volna. Dárky už dávno sehnané, v práci dovolená, a tak nezbylo než se zabavit tradičně. S foťákem v ruce na autobusovém nádraží. Nic jsem si od toho nesliboval, místní ČSAD i MHD mám zmapované takřka dokonale, ale co kdyby se objevilo něco nového. Znáte to. Brodil jsem se takhle po autobusovém nádraží, když tu mě došlo, že je zde k vidění přeci jen něco neobvyklého. Velké množství autobusů nebylo na linkách, ale odstaveno na autobusáku a drtivá většina z nich jezdí na zemní plyn. Tak jsem začal počítat. A skutečně. Z pětadvaceti přítomných vozidel byly pouhé čtyři s naftovým motorem…

ČSAD Česká Lípa používá zejména Ekobusy. Tedy přestavby klasických vozidel SOR (zejména typů C10.5, C12 a CN12), které pohání motory Cummins Westport. Od originálních plynových variant SORu je rozpoznáte zejména díky hranatějšímu krytu střešních nádrží. Na snímku vidíte jediného naftového „chudáčka“ – klasický SOR C10.5 (modrý nárazník).

Ještě více plynu – dvě naftová vozidla obklopuje hned osm plynových. Kromě Ekobusů na bázi SORu C10.5/C12 můžete po levé straně vidět také mikrobus Iveco Daily Stratos. Také s pohonem na stlačený zemní plyn.

Sedm vozidel, všechna na CNG. Uprostřed snímku můžete vidět před nedávnem zbudovanou CNG plničku (vozidla tak nemusí zajíždět tankovat do garáží), u které se právě krmí Ekobus na bázi SOR CN12. Vlevo, za zadkem dalšího Ekobusu SOR CN12, vykukuje klasická Karosa C734, ovšem přestavěná na CNG pohon. Takových zde jezdí hned několik. Všimněte si také modrobílého autobusu. Jde o Lahti 402 CZ-L, jeden z prvních plynových autobusů v ČR.


Komentáře

 
dunadan
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v úterý 11. ledna 2011 v 21:02

To jsi měl ale prima nápad 23.12. navštívit autobusák :-D


Nový komentář

 
Gravatar - náhled
« nick
« osobní web
« kontakt
« gravatar
zapamatovat osobní údaje
« nevyplňujte, pokud jste člověk!
« příspěvek

než komentář uložíte:
» pokud už komentujete, pište slušně, česky, cesky, slovensky nebo anglicky
» do formuláře vkládejte jen osobní weby, weblogy a portfolia; firemní a výdělečné weby budou odstraněny
» odesláním komentáře souhlasíte s tím, že váš komentář může být smazán (z jakéhokoliv důvodu)


Menu