Neobvyklé stroje u nás (II)

přidáno 17.03.2009 do kategorie zajímavosti s tagy cng, lahti, rarita a česká lípa

Další okénko do světa rarit na českých silnicích bude alternativní, unikátní a ověnčené vavříny prvenství. Presněji řečeno nebude takový tento text, ale popisované stroje. Podíváme se totiž na první autobusy poháněné stlačeným zemním plynem (Compressed Natural Gas — CNG) na území České republiky. Už jen pojmenování těchto vozidel bude poněkud zapeklité, neboť jde o kusy stavěné několika společnostmi najednou a prakticky „na zelené louce“.

První CNG autobus v ČR — Lahti 402/CZ-B na autobusovém nádraží v Novém Boru

V roce 1995 se do role průkopníků CNG autobusů na našem území pasoval (dnes už neexistující) dopravce ČSAD Bus Ústí nad Labem — respektive jeho filiálka v České Lípě — a (dnes už bohužel také neexistující) tradiční výrobce Škoda LIAZ Mnichovo Hradiště. Na podvozku, který dostal označení Škoda 18.24 OB/01, začaly tyto firmy totiž společně budovat první autobusy poháněné stlačeným zemním plynem. A protože automobilový průmysl má u nás velkou tradici a mnoho zkušených konstruktérů, vzali to jak se říká pěkně od podlahy a tento podvozek osadili též motorem domácí provenience LIAZ ML 637 NG. Zahraniční účast však na těchto vozidlech nakonec přeci jen byla. Protože cílem bylo postavit „autobus pro 21. století“, dostaly konstruované autobusy hliníkovou karoserii typu Lahti 402 od (u nás prakticky neznámého) finského výrobce Lahden Autokori OY.

Lahti 402/CZ-C na autobusovém nádraží v České Lípě už „v barvách“ ČSAD Česká Lípa.

Vývoj přinesl své ovoce poměrně rychle. Už v roce 1997 byl zkompletován (v podstatě městský) třídvéřový autobus typově označený jako Lahti 402/CZ-B, přičemž jako výrobce se uváděla firma Škoda LIAZ. Kromě faktu, že se jednalo o první provozuschopný CNG autobus na našem území, je třeba podotknout, že tento stroj nabízel i vysokou úroveň cestovního komfortu. Mimo jiné i svou přední nízkopodlažní částí. (Dnes bychom jej tedy pravděpodobně označili jako LE — Low Entry — autobus s nízkou nástupní hranou.) 

Lahti 402/CZ-L na konečné dlouhé, ale zastávkové linky do Liberce.

Nedlouho poté se v areálu českolipské filiálky ústeckého ČSAD objevil druhý obdobný stroj, tentokráte označený jako Lahti 402/CZ-C. Kdo se ve značení českých a československých autobusů trochu vyzná, tomu už písmeno „C“ názvu napoví, že šlo o meziměstskou variantu téhož autobusu. V praxi to znamená zejména menší počet dveří. Verze CZ-C měla pouze dvoje dveře a to ještě první z nich pouze jednokřídlé. Jinak nabízela prakticky totéž, co verze CZ-B, včetně nízké nástupní hrany.

Tentýž Lahti 402/CZ-L na stejném místě zezadu.

V roce 1998 vznikly ještě další (a poslední) dva autobusy z této série. Světlo světa spatřila vozidla označená jako Lahti 402/CZ-L, což byly dálkové autobusy postavené na stejném podvozku a se stejnými motory. Tyto vozy sice již měly klasickou „vysokou“ podlahu po celé délce autobusu (a pouze jedny dveře), zato nabízely cestujícím velmi slušný komfort.

Po „lachtanech“ následovaly přestavby starých Karos na CNG pohon.

Všechny čtyři popisované stroje byly nasazeny ve filiálce Česká Lípa (zejména proto, že nikde jinde je tehdy nešlo tankovat) a všechny jezdily na příměstských linkách v blízkém okolí. Varianty s částečně nízkou podlahou byly provozovány zejména na frekventovaných linkách do blízkých měst (Nový Bor, Zákupy…), dálková varianta se často vyskytovala na dlouhých (ovšem zastávkových) linkách do Liberce a Prahy. V roce 2004, po rozštěpení společnosti ČSAD Bus Ústí nad Labem na ČSAD Česká Lípa a DP Ústeckého kraje, zůstaly tři z těchto strojů (verze „B“, „C“ a jedna „L“) nadále v České Lípě, jedno „Lko“ odešlo k ústeckému majiteli (zda přímo do Ústí nad Labem, to bohužel nevím). Co se týče tří českolipských „lachtanů“, jak těmto raritám místní řidiči přezdívají, tak poslední zprávy mám takové, že jsou všechna vozidla dosud v provozu. O osudu ústeckého, vzhledem k pohnutému osudu dopravce, však už mohu pouze jen spekulovat. (Pokud máte někdo přesnější informace, doplňte je prosím do komentářů pod článek.)

Získané zkušenosti nakonec v České Lípě zúročili při stavbě Ekobusů (SOR BN10.5 na AN Nový Bor).

Nesmíte ovšem po přečtení tohoto článku získat pocit, že první — v České Lípě vyrobené — CNG autobusy u nás, byly pouhým výkřikem do tmy. Naopak, přestože další stroje této série nevznikly, získané zkušnosti českolipští zúročili na přestavby starých Karos řady 700 na CNG pohon a zejména pak při vývoji Ekobusu — tedy CNG přestaveb „hrbatých“ SORů řady BN/CN. Ale to už je jiná pohádka…


Komentáře

 
ELfkaM
reagovat na tento komentář komentář byl přidán ve středu 18. března 2009 v 10:41
kontakt elfkam[@:zavináč]elfkam[.:tečka]net    prezentace http://postrehy.havlas.eu

Tak minimálně Lahti 402/CZ-C jezdí, dnes ráno jsem ho viděl na pravidelné lince.


dunadan
reagovat na tento komentář komentář byl přidán ve středu 18. března 2009 v 18:41

Chtěl jsem napsat, že jezdí určitě 2, občas je vídám i u nás nad uranem (:-)


Nový komentář

 
Gravatar - náhled
« nick
« osobní web
« kontakt
« gravatar
zapamatovat osobní údaje
« nevyplňujte, pokud jste člověk!
« příspěvek

než komentář uložíte:
» pokud už komentujete, pište slušně, česky, cesky, slovensky nebo anglicky
» do formuláře vkládejte jen osobní weby, weblogy a portfolia; firemní a výdělečné weby budou odstraněny
» odesláním komentáře souhlasíte s tím, že váš komentář může být smazán (z jakéhokoliv důvodu)


Menu