Neobvyklé stroje u nás (III)

přidáno 28.04.2009 do kategorie zajímavosti s tagy citelis, děčín, irisbus, le, line a mhd

V předchozích příspěvcích na téma ‚rarity u našich dopravců‘ jsme si představili stroje, u nichž se i náhodný (problematiky neznalý) pozorovatel pozastaví. Už na první pohled jsou totiž „nějaké divné“, neobvyklé. Ale existují i rarity, jež mnohdy neodhalí ani člověk v oboru znalý. S podobnou perličkou se můžete potkat v severočeském Děčíně.

Bezpečné poznávací znamení Citelisu Line jsou (pouhé) dvoje dveře.

Nízkopodlažní Citybusy patří neodmyslitelně ke koloritu téměř všech našich měst, kde je provozována městská doprava. Téměř nikoho už nepřekvapí ani prakticky totožní, ale na první pohled futuristicky působící následníci Citybusů — tedy vozidla Citelis. Nejinak je tomu i ve zmíněném Děčíně. S jednou výjimkou: Zdejší Citelisy mají totiž pouze dvoje dveře a větší zadní okno. V našich zeměpisných šířkách se totiž jedná o velmi exotický podtyp Citelis Line.

Zadní partie Citelisu Line nemá s klasickým provedení Citelisu společného téměř nic.

První dvě třetiny vozidla Citelis Line jsou zcela shodné s jejich třídvéřovými bratříčky. Ovšem díky absenci třetích dveří mohou mít tato vozidla uložen motor naležato (v klasickém Citybusu/Citelisu motor stojí), již zmíněné větší zadní okno a více míst k sezení. Zatímco v klasickém (rozměrově do posledního milimetru shodném) Citelisu je 28 až 32 míst k sezení a zhruba 65 ke stání, Citelis Line nabízí 40 míst k sezení a přibližně 52 ke stání. Citelis Line je proto (málo dveří, hodně sedaček) v našich končinách většinou považován za příměstský autobus. Koneckonců v Děčíně jezdí tyto vozy často na linkách zajíždějících daleko za město (například do Benešova nad Ploučnicí nebo turisticky lákavého Hřenska). Nutno ovšem poznamenat, že ve Francii, kde těchto vozů potkáte nesrovnatelně více, se běžně používají v městské dopravě.

Citelis Line snadno potkáte například v Paříži. Ve Francii jde vůbec o poměrně hojný typ.

Děčínské Citelisy Line jsou skutečnou raritou a pokud je mi známo, jde o jediné vozy totoho typu u nás. Možná i v celé střední Evropě, neboť jsem tyto stroje potkal nejblíže v již zmíněné Francii. Ale možná mě nějaký laskavý čtenář vyvede v komentářích k článku z omylu. Když už mluvím o ‚děčínských Citelisech‘, slušelo by se dodat, že na severu Čech je skutečně těchto vozidel více. Osobně vím o čtyřech (evidenční čísla 193 [3U2 1487], 194 [3U2 1488], 195 [3U2 1489] a 196 [3U9 1682]).


Komentáře

 
Kuba
reagovat na tento komentář komentář byl přidán ve středu 29. dubna 2009 v 10:01

http://www.imhd.zoznam.sk/za/index.php?…

Žilina, 1ks, r.v. 2006, ev.č. 21 [ZA-990CZ], původně předváděcí vozidlo Karosy.

V této souvislosti by také bylo možné pod čarou zmínit Citelis Way, variantu Citelisu Line s vysokými sedačkami a policemi pro příruční zavazadla: http://www.csad.cz/…DSC05605.jpg http://www.csad.cz/…DSC05607.jpg http://www.csad.cz/…DSC05608.jpg Neslyšel jsem ale, že by se nějaký ve střední Evropě vyskytoval.


ELfkaM
reagovat na tento komentář komentář byl přidán ve středu 29. dubna 2009 v 11:27
kontakt elfkam[@:zavináč]elfkam[.:tečka]net    prezentace http://postrehy.havlas.eu

Reakce na Kuba @ 29.04.2009:

Díky. A v Děčíně je nakonec ještě jeden kus, pod ev. č. 197 (RZ aktuálně netuším).


amogh
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v pondělí 27. července 2009 v 14:29
kontakt k[.:tečka]stekl[@:zavináč]seznam[.:tečka]cz    

Já si ještě dovolím podotknout, že první dvě třetiny vozu nejsou úplně stejné. Citelis line má druhé dveře ještě o „půlokno“ dál než bežný citelis. :-)


Feny
reagovat na tento komentář komentář byl přidán v pátek 09. října 2009 v 22:08

Nově je také jeden u DPKV :)


Nový komentář

 
Gravatar - náhled
« nick
« osobní web
« kontakt
« gravatar
zapamatovat osobní údaje
« nevyplňujte, pokud jste člověk!
« příspěvek

než komentář uložíte:
» pokud už komentujete, pište slušně, česky, cesky, slovensky nebo anglicky
» do formuláře vkládejte jen osobní weby, weblogy a portfolia; firemní a výdělečné weby budou odstraněny
» odesláním komentáře souhlasíte s tím, že váš komentář může být smazán (z jakéhokoliv důvodu)


Menu