On-line bus

přidáno 08.03.2009 do kategorie zajímavosti s tagy gigabus, internet, meister, on-line a setra

Na letošním veletrhu informačních technologií CeBIT (pořádaném v německém Hannoveru) byla k vidění zajímavá kombinace autobusu a počítače. Pod jménem Gigabus tam představovala společnost Meister dvoupatrovou Setru S431DT našlapanou až po strop výpočetní technikou. Výrobce v propagačních materiálech uvádí, že jde o „mobilní konfereční místnost“. Ponechme stranou, nakolik je podobný projekt skutečně praktický, a podívejme se na něj podrobněji. Když nic jiného, tak je totiž rozhodně zajímavý.

Autobus je připojen k internetu 6 UMTS moduly, které dohromady dávají konektivitu až 42 Mb/s. Praktické ovšem je, že různé moduly se připojují do nezávislých sítí různých operátorů, tudíž je (alespoň v západních zemích) prudce eliminována možnost, že autobus bude off-line. Po autobuse je pak internet rozveden Wi-Fi sítí (u každého z 67 sedadel je 230V zásuvka), přičemž celá vnitřní síť autobusu je zabezpečena a chráněna firewally. Samozřejmostí je i vnitřní server a NAS.

Kromě toho je pro každou dvojici sedadel k dispozici také jedno dotykové PC na bázi Intel Atom. Mimo již naznačených konferečních možností nabízí tyto terminály také možnost vybrat si a přehrát video (film) nebo hudbu, zapnout si televizi (autobus přijímá DVB-T), případně sledovat z panoramatické kamery na čele autobusu cestu. Dále je autobus vybaven též GPS modulem, díky němuž zná autobus svou pozici a na terminálech nabízí cestujícím turistické informace — údaje o blízkých pamětihodnostech (a to hned v několika jazycích).


Komentáře

 
Scotty
reagovat na tento komentář komentář byl přidán ve středu 11. března 2009 v 13:02

Moc pěkný autobus. Jedná se jen o nějaký ukázkový model nebo se to opravdu bude vyrábět „sériově“? Nevíte?


carnero
reagovat na tento komentář komentář byl přidán ve středu 11. března 2009 v 13:13

Reakce na Scotty @ 11.03.2009:

Víceméně není sériové nic. Výrobce udělá autobus podle Tvých určitých požadavků a je na Tobě co si do něj koupíš dál. Myslím že není problém vzít jakýkoliv existující autobus, zajet s ním k Meisteru a nechat si jej dovybavit zmíněnou technikou. Záleží jen na majiteli vozu a také jeho peněžence.

Pokud Tě ale zajímá, zda něco takového potkáš na silnici… tak téměř určitě ne.


ELfkaM
reagovat na tento komentář komentář byl přidán ve středu 11. března 2009 v 15:16
kontakt elfkam[@:zavináč]elfkam[.:tečka]net    prezentace http://postrehy.havlas.eu

Reakce na carnero @ 11.03.2009:

Přesně tak, autobus byl čistě ukázkový na demonstrování technologie. Podle slov maníka (i podle prospektu, který jsem já debil někde potratil :-/) tím na přání zákazníka dovybaví libovolný stroj. Ale už sám výrobce naznačuje, že tím míří spíše do privátního sektoru, ve veřejné dopravě asi něco takového čekat nelze… i když, kdo ví :-)


Nový komentář

 
Gravatar - náhled
« nick
« osobní web
« kontakt
« gravatar
zapamatovat osobní údaje
« nevyplňujte, pokud jste člověk!
« příspěvek

než komentář uložíte:
» pokud už komentujete, pište slušně, česky, cesky, slovensky nebo anglicky
» do formuláře vkládejte jen osobní weby, weblogy a portfolia; firemní a výdělečné weby budou odstraněny
» odesláním komentáře souhlasíte s tím, že váš komentář může být smazán (z jakéhokoliv důvodu)


Menu