Neobvyklé stroje u nás (II)

přidáno 17.03.2009 do kategorie zajímavosti s tagy cng, lahti, rarita a česká lípa
komentáře: 2

Další okénko do světa rarit na českých silnicích bude alternativní, unikátní a ověnčené vavříny prvenství. Presněji řečeno nebude takový tento text, ale popisované stroje. Podíváme se totiž na první autobusy poháněné stlačeným zemním plynem (Compressed Natural Gas — CNG) na území České republiky. Už jen pojmenování těchto vozidel bude poněkud zapeklité, neboť jde o kusy stavěné několika společnostmi najednou a prakticky „na zelené louce“.

První CNG autobus v ČR — Lahti 402/CZ-B na autobusovém nádraží v Novém Boru

…dočíst příspěvek „Neobvyklé stroje u nás (II)“ (příspěvek tak akorát)

On-line bus

přidáno 08.03.2009 do kategorie zajímavosti s tagy gigabus, internet, meister, on-line a setra
komentáře: 3

Na letošním veletrhu informačních technologií CeBIT (pořádaném v německém Hannoveru) byla k vidění zajímavá kombinace autobusu a počítače. Pod jménem Gigabus tam představovala společnost Meister dvoupatrovou Setru S431DT našlapanou až po strop výpočetní technikou. Výrobce v propagačních materiálech uvádí, že jde o „mobilní konfereční místnost“. Ponechme stranou, nakolik je podobný projekt skutečně praktický, a podívejme se na něj podrobněji. Když nic jiného, tak je totiž rozhodně zajímavý.

…dočíst příspěvek „On-line bus“ (velmi stručný příspěvek)

Neobvyklé stroje u nás (I)

přidáno 24.02.2009 do kategorie zajímavosti s tagy alexander, autobus a rarita
komentáře: 0

Na českých silnicích se prohání celá řada autobusů a trolejbusů, které rozhodně nepatří k běžnému vozovému parku. A nezřídka to jsou vyslovené rarity. Některé z nich upoutají na první pohled, jiné úspěšně unikají pozornosti laické a mnohdy i odborné veřejnosti. Tímto článkem tedy zahajujeme volně navazující seriál, jež přinese (alespoň nějaké) informace o těchto zajímavých strojích.

…dočíst příspěvek „Neobvyklé stroje u nás (I)“ (velmi stručný příspěvek)

Trolejbusy v Evropě

přidáno 23.02.2009 do kategorie zajímavosti s tagy evropa, mhd a trolejbus
komentáře: 0

V Evropě existuje 160 měst s trolejbusovým provozem, tedy v průměru 3,74 trolejbusových provozů na každý stát (nepočítáme-li Rusko, Kazachstán a Turecko, které mají většinu svého území v Asii). Možná stačilo by stačilo takto suché konstatování do mikroblogu. Jenže průměr je hodnota, která nevypovídá naprosto o ničem, přestože se s ním kdejaký „odborník“ ohání při lecjaké příležitosti. Smysluplnější rozebrání situace vyžaduje o trochu více textu, nicméně dozvíte se daleko víc daleko zajímavějších fak­tů.

…dočíst příspěvek „Trolejbusy v Evropě“ (příspěvek tak akorát)


první stránka  1 předchozí stránka stránka 2 z 2
Menu